آینده فیلترشکن ها

آینده فیلترشکن ها

آینده فیلترشکن ها

آینده فیلترشکن ها

شرایط پیش امده و فیلترینگ هایی که از سوی دولت به طور مکرر اعمال می شود، نقش فیلترشکن را در زندگی ما بسیار پر رنگ کرده است. در چند سال اخیر فیلترشکن ها در زندگی ما نقش پر رنگی داشته اند. از دلایل اصلی استفاده از فیلتر شکن ها می توانیم به فعالیت‌های سایبری,کارهای مجرمانه، نظارت‌های دولتی، دسترسی به محتوای مسدود شده و … اشاره کنیم. اکنون در این مقاله قصد داریم که درباره فیلتر شکن ها و آینده آن ها بحث کنیم.

آینده فیلتر شکن ها و وی پی ان ها به کدام سمت و سو گام بر می دارد؟

آیا آن ها به قسمتی از زندگی روزمره ما تبدیل شده اند و روز به روز ملزوم تر از قبل می شوند؟ یا بالعکس، دوره آن ها رو به پایان است؟ در ادامه به توضیح این موضوع می پردازیم.

اکنون در وهله اول به سه ویژگی از ویژگی های مهم فیلتر شکن ها می پردازیم.

  1. عملکرد و کارایی

هر تولیدی باید به سرعت و قابل اطمینان گام بر دارد. اما ظاهرا برعکس است و راه حل های امنیتی همیشه در این زمینه کارایی کمتری دارند دلیل این امر این است که حجم زیاد اطلاعاتی که رد و بدل می شود، باید تک تک بررسی و رمز نگاری شوند.

آینده فیلترشکن ها

پایه اصلی فیلترشکن ها سرور است و این یک مزیت محسوب می شود چرا که قرار گرفتن سرور در نقاط مختلف می تواند با چالش عملکرد و سرعت مقابله کند. به این صورت که با وصل شدن به سرور نزدیک تر تبادل اطلاعات کمتر می شود.

پس در آینده ای نزدیک پیشبینی می شود که با گسترش کیفیت، افزایش سرعت اتصال به اینترنت و بالا رفتن انتظار کاربران، عرضه کنندگان کوچک فیلتر شکن به دلیل ناتوانی در تهیه سرور در نقاط مختلف جهان آن هم با کیفیتی پایدار، فعالیت و فروش خود را متوقف کنند. از سوی دیگر عرضه کنندگان بزرگ vpn، تعداد سرورهای خود را در نقاط مختلف جهان بیشتر کنند و روی کیفیت و تجهیزات بهتر سرمایه گذاری کنند.

در این صورت رفته رفته اولویت آن ها رقابت در سرعت و عمکرد vpn با دیگر عرضه کنندگان خواهد بود.

امنیت و حریم خصوصی

یکی از شگفت انگیز ترین ویژگی فیلتر شکن ها، امنیت ان ها ست. با این که در این مورد اظهار نظرات متفاوت است. از یک طرف بیشتر متخصصان بر این باورند که برای مراقبت از داده ها و اطلاعات در برابر مشکلات ناخواسته، درخواست ها برای vpn وجود خواهد داشت و ممکن است از این هم بیشتر شود.

از طرف دیگر این ابزارها با فشار بیشتر دیگری نیز روبرو هستند. اگر دولت ها در سراسر جهان به این فعالیت خود علیه vpn ادامه دهند موجب نگرانی افرادی می شود که در حریم خصوصی خود در حال وبگردی هستند. نمونه این اتفاق در کشور امارات متحده رخ داد.به طوریکه خرید فیلترشکن و vpn به طور کامل ممنوع شد.

مدیریت فیلتر شکن توسط کاربران

این ویژگی کاملا غیر قابل پیش بینی است. فرض می کنیم مسیری که همیشه در طی ان بوده است را پیش می گیرد. همان گونه که قبلا ذکر کردیم فیلتر شکن ها ابزار پیچیده و مهمی شمرده می شدند که نخسین بار توسط شرکت ها و موسسات مورد استفاده قرار گرفتند.در آن زمان مدیریت vpn ها نیاز به مهارت های خاص حرفه ای و فناوری اطلاعات داشت. با این که طی سال های اخیر استفاده از یک شبکه خصوصی مجازی به راحتی نصب یک برنامه شده، استفاده از vpn نیز برای کاربران مبتدی بسیار آسان است.

دیدگاهتان را بنویسید