معرفی پروتکل PPTP

معرفی پروتکل PPTP

معرفی پروتکل PPTP

معرفی پروتکل PPTP

در این مقاله قصد داریم به بررسی توضیحاتی در رابطه با PPTP بپردازیم پس با ما همراه باشید.

اگر با انواع سرویس­ها و پروتکل­های VPN یا Tunneling آشنایی داشته باشید پس حتما می­دانید که این پروتکل بسیار کاربردی بوده و دارای تنظیمات پیچیده­ای است که ما نسبت به آن بی­توجه هستیم.

چرا که برای انتخاب سرویس VPN خود باید با زیرساخت آن و انواع مدل­ها و تنظیمات VPN آشنا باشید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

معرفی پروتکل PPTP

در این مقاله قصد داریم تا این سرویس­ها را به طور کامل برای شما شرح دهیم. و از این پس به راحتی می­توانید سرویس خود را انتخاب کنید. پس از خواندن توضیحات در رابطه با آنها متوجه می­شوید این سرویس­های VPN آنقدر که تصور می­کردید پیچیده نیستند. سرویس­های VPN این قابلیت را دارند که انواع پروتکل را ارائه دهند و کاربران می­توانند هر پروتکلی که می­خواهند بسته به نیازشان انتخاب کنند.

در رابطه با پروتکل PPTP

تمامی پروتکل ها در ابتدا، پروتکل PPTP را شامل می­شود. PPTP مخفف واژه Point To Point Tunneling Protocol است. همچنین پروتوکل SSTP مخفف Secure socket Tunneling Protocol است. پروتکل L2TP مخفف واژه Layer Two Tunneling protocol است و پروتکل openVPN و IKEV2 است.

در بین سرویس­های بیان شده پروتوکل L2TP در ترکیب با پروتکلی به نام IPsec نیز بیان شده است. همچنین پروتکل SSTP نیز در ترکیب با پروتکل SSL ارائه شده است.

جدا از دانستن نام این سرویس­ها لازم است توضیحاتی در رابطه با انواع آنها و نحوه استفاده از این پروتکل­ها نیز بدانیم. بسیاری از ارائه­ دهندگان VPN در سراسر دنیا این توضیحات را به شما ارائه نمی­دهند. ما در این مقاله قصد داریم به توضیحاتی در خصوص این پروتکل ها بپردازیم

پروتکل Point To Point Tunneling Protocol یا مخفف آن PPTP

این سرویس یکی از قدیمی­ترین پروتکل­هایی است که در سرویس وی­ پی­ ان وجود داشته و مورد استفاده قرار می­گیرد. PPTP آنقدر قدیمی است که حتی در ویندوز ۹۵ نیز وجود داشته است. این پروتکل دارای نقاط ضعف امنیتی است و به عنوان ضعیف­ترین پروتکل شناخته شده است.

این سرویس همچنین آسان­ترین روش راه­اندازی و پیاده­سازی را داراست و راحت می­توان آن را نصب و استفاده کرد. در این سرویس از یک رمزنگاری ۱۲۸ بیتی بسیار ضعیف استفاده شده و آسیب­پذیری­های دیگری نیز در ساختار خود دارد. به همین دلیل در مواردی که بحث امنیت برای ما در اولویت است استفاده از این سرویس پیشنهاد نمی­شود.

امنیت این سرویس به قدری پایین است که سازنده رویس PPTP یعنی شرکت مایکروسافت توصیه می­کند دیگر از این سرویس وی­پی­ان استفاده نشود.

نصب و راه­اندازی سرویس PPTP به گونه­ای است که با داشتن یک نام کاربری و رمز عبور و یک آدرس IP برای اتصال می­توان از این پروتکل استفاده کرد. کلاینت آن نیز تقریبا بر روی انواع سیستم­عامل­ها وجود دارد، البته اپل از یک نسخه­­ به بعد استفاده از پروتکل PPTP را بطور کلی حذف کرده است.

سرویس PPTP بهتر است برای کاربرانی مورد استفاده قرار بگیرد که امنیت برایشان در اولویت نیست و تنها جهت استفاده معمولی از اینترنت به آن نیاز دارند. به طور خلاصه از مزایای پروتکل PPTP می توان به سرعت مناسب، تنظیمات راحت، در بیشتر سیستم­عامل­ها اشاره کرد. نقاط ضعف آن هم امنیت بسیار پایین این پروتکل است.

دیدگاهتان را بنویسید